Współpraca między organizacjami pozarządowymi (NGO) a biznesem może przynieść wiele korzyści obu stronom. Dla NGO, partnerstwo z firmami stanowi szansę na zdobycie wsparcia finansowego i zasobów niezbędnych do realizacji ich misji społecznych. Dla przedsiębiorstw zaangażowanie w działania społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) pozwala zbudować pozytywny wizerunek, wzmocnić relacje z interesariuszami i wpływać na pozytywne zmiany społeczne. W tym artykule przedstawiamy praktyczny przewodnik dla NGO na temat tego, jak rozmawiać z biznesem by zbudować partnerskie relacje w celu pozyskania sponsorów.
Ustalenie wspólnych celów
Pierwszym krokiem do rozmowy jest identyfikacja wspólnych celów. NGO powinny zdefiniować je zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju (17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, zapisanych w tzw. Agendzie 2030), które mogą przyciągnąć uwagę firm działających w oparciu o czynniki ESG (środowiskowe, społeczne i zarządzanie). Koncentrując się na obszarach, które są zbieżne z wartościami i działaniami biznesu, NGO tworzy solidną podstawę do nawiązania trwałego partnerstwa.
Tworzenie oferty CSR – używaj języka korzyści
Ważnym punktem jest stworzenie oferty CSR, która będzie atrakcyjna dla potencjalnego sponsora. Warto w niej podkreślić, jak działania danej organizacji przyczynią się do osiągnięcia celów biznesowych i wizerunkowych sponsora. Zamiast proszenia o wsparcie finansowe, warto skupić się na wymienianiu korzyści dla sponsora, takich jak np. zwiększenie rozpoznawalności marki, budowanie pozytywnego wizerunku czy wzmacnianie zaangażowania pracowników.
Personalizacja komunikacji
Ważne jest dopasowanie komunikacji do konkretnego sponsora. Przed rozmową należy dokładnie zapoznać się z działalnością, wartościami i celami firmy, aby lepiej zrozumieć, jakie korzyści może czerpać z partnerstwa z daną organizacją pozarządową. Dostosowanie przekazu i prezentacji do indywidualnych potrzeb i oczekiwań sponsora zwiększa szanse na nawiązanie trwałej współpracy.
Mierzenie i raportowanie efektów
Istotnym elementem rozmów z biznesem może okazać się udokumentowanie i raportowanie efektów działań NGO. Sponsoring to inwestycja, dlatego potencjalni partnerzy chcą widzieć konkretny wpływ swojego wsparcia. Organizacja powinno ustalić konkretne wskaźniki pomiaru, które będą odzwierciedlać osiągnięcia społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Regularne raportowanie wyników daje sponsorem pewność, że ich inwestycja ma realny efekt.
Atuty dla firm
Współpraca NGO z biznesem to nie tylko wzajemne korzyści, ale także efektywniejsze wykorzystanie środków sponsora w dobrej sprawie. NGO mają dogłębną wiedzę na temat potrzeb i wyzwań reprezentowanej przez siebie dziedziny społecznej. Dzięki temu, są w stanie zaproponować konkretne i celowe inicjatywy, które skutecznie przyczyniają się do rozwiązywania problemów społecznych i środowiskowych.
Kiedy firma decyduje się zaangażować w działania CSR, ale nie posiada pełnej wiedzy i doświadczenia w danej dziedzinie, współpraca z NGO staje się idealnym rozwiązaniem. Organizacja może pomóc firmie zidentyfikować obszary, w których jej działania odniosą największy pozytywny wpływ. Dzięki temu firma ma pewność, że jej inwestycja w CSR będzie skierowana na rzeczywiste potrzeby społeczne i przyniesie pożądane efekty. Ponadto współpraca firmy z organizacją pozarządową minimalizuje koszty administracyjne przedsiębiorstwa związane z realizacją danego celu społecznego.
Zasada win-win
Współpraca NGO z biznesem jest więc korzystna dla obu stron. Firma ma szansę zaangażować się w działania CSR, które są zgodne z jej wartościami i celami, jednocześnie korzystając z wiedzy i doświadczenia NGO. Dzięki temu przedsiębiorstwo może skutecznie wdrażać strategie zrównoważonego rozwoju, budować pozytywny wizerunek i zaangażowanie społeczne.
Warto podkreślić, że taka współpraca może przyciągać i angażować także pracowników, chcących być częścią firmy, która rzeczywiście dokonuje pozytywnych zmian w społeczeństwie.
Nowy model współpracy
Rozmowy z biznesem na zasadach partnerskich w celu pozyskania sponsorów są kluczowe dla NGO dążących do realizacji swoich misji społecznych. Przełamanie tradycyjnego modelu proszenia o wsparcie na rzecz budowania autentycznego partnerstwa otwiera nowe możliwości i przynosi długotrwałe korzyści dla obu stron.
Poprzez identyfikację wspólnych celów i wartości, tworzenie atrakcyjnych ofert CSR, personalizację komunikacji, budowanie relacji opartych na zaufaniu oraz mierzenie i raportowanie efektów, NGO mogą przekonać biznes do zaangażowania w działania CSR. Takie partnerstwa nie tylko przynoszą korzyści finansowe i promocyjne ale przede wszystkim tworzą pozytywne zmiany społeczne.
***
Autor: Aleksandra Dik, Adventure Media
Adventure Media, agencja public relations
tel.: 604 231 738,
e-mail: aleksandradik@dventure.media.pl
Link do strony artykułu: https://badaniamarketingowe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/jak-rozmawiac-z-biznesem-na-zasadach-partnerskich-by-pozyskac-sponsora-praktyczny-przewodnik-dla-ngo